Komunikat

w związku z Dniem Życia Konsekrowanego

2 lutego 2014 r.

 

          Umiłowani Diecezjanie!

 

          W przypadające w następną niedzielę Święto Ofiarowania Pańskiego z inicjatywy bł. Jana Pawła II już po raz XVIII będziemy przeżywać Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. Będzie to sposobność do refleksji całej wspólnoty Kościoła nad darem życia całkowicie poświęconego Bogu i ludziom.

          W niektórych parafiach mamy bezpośredni kontakt z Siostrami Zakonnymi, Ojcami i Braćmi zakonnymi. Dostrzegamy ich zaangażowanie w życie naszych parafii i tarnowskiego Kościoła. Wnoszą oni w życie wspólnoty całego Kościoła dar modlitwy, pokuty, świadectwo życia radami ewangelicznymi, a także wieloraką cichą i ofiarną pracę katechetyczną oraz charytatywną na rzecz ubogich, chorych i niepełnosprawnych.

          Najmniej widoczne są Siostry Klauzurowe, w naszej diecezji są to Siostry Bernardynki w Kończyskach k/ Zakliczyna, Siostry Karmelitanki Bose w Tarnowie i Siostry Klaryski w Starym Sączu, które z zasady nie wychodzą z klasztoru, ale niosą pomoc przede wszystkim poprzez modlitwę i ofiarę życia oddanego wyłącznie Bogu. Jest to droga cicha, ukryta, niedostrzegalna na zewnątrz, ale przynosząca liczne, błogosławione i trwałe owoce.

          Drodzy Diecezjanie! Naszą modlitewną wdzięczność wobec sióstr i braci z zakonów oraz zgromadzeń kontemplacyjnych i czynnych, a także osób zrzeszonych w instytutach świeckich, wyrazimy uroczystą Eucharystią sprawowaną w katedrze tarnowskiej w niedzielę 2 lutego o godz. 12.00. Zaś w wigilię święta Ofiarowania Pańskiego, 1 lutego, zjednoczymy się w modlitwie podczas celebracji wspólnych Nieszporów w dwóch miejscach naszej diecezji: o godz. 16.30 w klasztorze Sióstr Klarysek w Starym Sączu oraz o godz. 17.00 w klasztorze Ojców Redemptorystów w Tuchowie.

          Zachęcam wszystkich diecezjan do wdzięczności Bogu za dar życia konsekrowanego w Kościele oraz do modlitwy w intencji osób konsekrowanych i o nowe powołania zakonne, które są „znamienitym znakiem królestwa niebieskiego” (por. EiE,25).

 

          Osobom konsekrowanym oraz wszystkim diecezjanom, którzy udzielają im duchowego i materialnego wsparcia, udzielam pasterskiego błogosławieństwa.

 

 

                              † Andrzej Jeż

                              BISKUP TARNOWSKI

Tarnów, 15 stycznia 2014 r.

Powered by WordPress | Designed by Gifts Thanks to Geschenke, Werbegeschenke and Promotional Products